جلوی یک بنای منحصر به فرد ایستاده اید و دوربینتان را در دست گرفته اید. گردشگران دائما وارد قاب شما می شوند. در نهایت روی مانیتور متوجه می شوید خطوط بنا به عقب متمایل شده اند و انتظارات شما از یک عکس زیبا برآورده نشده است. اگر این اتفاق برای شما افتاده است، ادامه این مطلب برای فراگیری نکات عکاسی از بناهای تاریخی را بخوانید.

بناهای تاریخی، مجسمه های مشهور و خانه های اعیانی یزد یک عیب بزرگ برای عکاسان دارند، آن هم اینکه قبلا عکس های زیادی از آنها گرفته شده است. بنابراین برای یافتن یک پرسپکتیو جدید باید تلاش زیادی بکنید. به علاوه، بنای تاریخی بزرگ و زیبا است، اما تعداد زیاد گردشگران مانع کار می شود.

نکات عکاسی از بناهای تاریخی:

خود را تجهیز کنید:

اغلب عکاسان برای ثبت تمام عظمت ساختمان های تاریخی عاشق لنزهای وایدانگل هستند. اما لنز تله فوتو را هم نباید فراموش کنید، زیرا برای عکسبرداری از جزئیات بسیار خوب است.

در روزهای آفتابی فیلتر پولاریزه خود را در کیفتان بگذارید. این فیلتر انعکاس آزاردهنده نور از پنجره ها را کاهش می دهد و رنگ های بنا و آسمان را بهتر نمایش می دهد.

عکاسی از بناهای تاریخی در شرایط کم نور و تصویر داخل یک بنای تاریخی، سه پایه را فراموش نکنید. وایدترین لنز دوربین را باید همراه داشته باشید.

صبح زود بیدار شوید:

افراد کمی تمایل دارند در تعطیلات صبح زود از خواب بیدار شوند. اما برای عکاسان این یک مزیت است. پیش از آنکه بناهای تاریخی پر از گردشگر شود، می توانید به اندازه کافی عکس های زیبای خود را ثبت کنید و به زاویه های جدیدی دست پیدا کنید. در عین حال، با زود بیدار شدن می توانید از نور ملایم صبح نیز بهره ببرید تا نتیجه عکاسی از بناهای تاریخی زیباتر شود.

عکس های خود را در شرایط مختلف بگیرید:

در شب یا در آب و هوای مختلف به یک مکان تاریخی ثابت بازگردید و عکس های خود را در شرایط مختلف ثبت کنید. بعضی از شرایط آب و هوایی و نور بعضی از ساعات روز به یک بنای تاریخی عظمت بیشتری می دهد. نور ملایم صبح بدون وجود گردشگران جادوی ساختمان را به نمایش می گذارد، اما مسلما نباید از نمای بادگیر خانه های تاریخی زیر نور آسمان ابری و تابش ضعیف نور در پس زمینه گذشت.

هر چند عکاسی از بناهای تاریخی بدون حضور گردشگران دیگر با آرامش بیشتری انجام می شود، اما حضور انسان ها در تصویر حس زنده بودن مکان را منتقل می کند. بنابراین همیشه به دنبال ثبت تصاویر خالی از انسان نباشید.

مطالعه کنید:

پیش از سفر به یزد و تور ابرکوه در مورد نقاط توریستی آن به خوبی تحقیق کنید. شاید یک داستان پنهان در مورد یک بنای تاریخی وجود داشته باشد یا جزئیاتی در مورد آن گفته شده باشد که برای درک معماری سازه اهمیت داشته باشد.

هر چه در مورد بناهای تاریخی بیشتر بدانید، بهتر می توانید داستان آن را از طریق عکس ها بیان کنید.

به ترکیب های سنتی فکر کنید:

قوانین کلاسیک ترکیب بندی مانند نسبت طلایی را در زمان عکاسی از بناهای تاریخی فراموش نکنید. در عین حال، تقارن را فراموش نکنید. برای به تصویر کشیدن تقارن هیچ جا را بهتر از خانه های تاریخی ابرکوه و یزد پیدا نخواهید کرد.

در این بناها تقارن از بیرون بنا تا جزئیات سقف رعایت می شود. می توانید از انعکاس نمای خانه در سطح آب حوض وسط خانه استفاده کنید.

زوایای غیر قراردادی را امتحان کنید:

همه می دانند که انعکاس تصویر خانه آقازاده ابرکوه در حوض وسط چگونه است. مسلما گرفتن عکس هایی از زوایای معمول هیچ اشکالی ندارد، به هر حال معلوم نیست دیگر چه زمانی به این مکان بازگردید و ظرفیت کارت حافظه هم محدود است.

اما پس از انجام این کار، از گرفتن زوایای غیرمعمول نیز غافل نشوید. زیر بنا بروید و در حالی که لنز آسمان را نشانه رفته است عکسی بگیرید. تنها از بخش کوچکی از سازه عکس بگیرید و آن را با عناصر اطراف ترکیب کنید. اغلب از زاویه و نقطه خاصی از ساختمان های تاریخی عکس گرفته می شود. شما به آن بسنده نکنید و چشم انداز خودتان را امتحان کنید.

تاثیر پرسپکتیو را کاهش دهید:

خطوط عمومی در ساختار بیشتر خانه های بزرگ به کار رفته اند. مغز ما این خطوط را به نحوی تجزیه و تحلیل می کند که آنها را صاف می بینیم. اما دوربین فاقد این توانایی است و روی مانیتور به جای خطوط صاف خطوط همگرا خواهید دید و انگار ساختمان به عقب متمایل شده است.

برای پیشگیری از این امر باید با لنزی عکس برداری کنید که درست در مرکز بنا، بین خط افقی بالا و پایین متمرکز می شود. برای پیشگیری از همگرا شدن خطوط عمودی، بهتر است روی یک مکان بلندی بروید یا حداقل کمی از ساختمان فاصله بگیرید.

اگر مایل به عکاسی از بناهای تاریخی به صورت حرفه ای هستید، بهتر است یک دوربین DSLR با هزینه مناسب خریداری کرده و مقداری هم پول برای لنزهای دارای حرکت عمودی و افقی کنار بگذارید. این لنزها از مدل های معمول گران تر هستند، اما دارای بخش های متحرک لولا مانندی اند که با استفاده از آنها می توانید تقرب خطوط را در عکس اصلاح کنید. بدین ترتیب دیگر بخش بالایی ساختمان جمع نمی شود. این لنزها همچنین هنگام عکاسی از بالای ساختمان و نمای رو به پایین هم بسیار کاربردی خواهند بود.

اما همیشه این کار امکان پذیر نیست.نگران نباشید، بعدا با استفاده از کامپیوتر می توانید پرسپکتیو را اصلاح کنید.

روی جزئیات متمرکز شوید:

عکس های کلوزآپ می تواند هنر و ریزه کاری معماران یزدی را به خوبی نشان دهد. با خلق یک سری عکس کلوزآپ می تواند جو کلی ساختمان را نشان دهید. به علاوه، با این کار عناصر زیبایی شناختی ارزشمندی را که در تصاویر کلی دیده نمی شوند، به تصویر می کشید.

برای عکاسی از بناهای تاریخی زمان صرف کنید:

فرقی نمی کند سر صبح باشد، شب است، زیر نور مستقیم خورشید هستید یا هوا گرفته و ابری است، صبور باشید و برای عکاسی از بناهای تاریخی پرسپکتیو و زوایای متعددی را تجربه کنید. به هر حال، ساختمان سازه ای است که برای همیشه پای در زمین می ماند و از جلوی لنز دوربین شما فرار نمی کند.

منبع:

learn.zoner