ابرکوه از شهرهای تاریخی یزد است که طبق اسناد تاریخی قدمت آن حتی از یزد نیز بیشتر است. این شهر تاریخی با دارا بودن بیش از 400 اثر تاریخی و جاذبه های گردشگری در نزدیکی شهرهای مهم گردشگری ایران، شیراز، اصفهان و یزد، واقع شده است که موقعیتی ایده آل را از نظر تکمیل یک سفر گردشگری ایجاد کرده است. افزایش تورهای گردشگری به سمت ابرکوه لزوم ساخت هتل و اقامتگاه های زیبا را در آن بیش از پیش نمایان ساخته است. در این میان مجموعه پردیس ابرکوه، واقع در محله دروازه میدان، مشهورترین و زیباترین مجموعه گردشگری را شکل داده است. این مجموعه از پنج خانه تاریخی آقازاده، موسوی، حسینی دوست، سید علی آقا و گبری تشکیل شده است. در ادامه مشخصات خانه گبری ارائه می شود.

مجموعه پردیس گردشگری ابرکوه

این مجموعه، متشکل از پنج خانه در همسایگی یکدیگر، در قلب بافت تاریخی شهر واقع شده است و تلاش برای مرمت و بازسازی آنها از سال 1385 آغاز شده است. احداث هشتی ورودی و تكميل سرويس بهداشتی خانه حسینی دوست، تكمیل قسمت پذیرش و حیاط سازی خانه موسوی، احداث موتورخانه و حیاط سازی خانه سید‌علی آقا و تكمیل درب‌های چوبی، تاسیسات و آشپزخانه آقازاده از جمله امور مرمت طرح پردیس ابركوه بوده است.

در حال حاضر خانه آقازاده، موسوی و حسینی دوست فعال هستند و به صورت کافی شاپ، رستوران و دو خانه اقامتی از مهمانان هتل پذیرایی می کنند. دو خانه سید علی آقا و خانه گبری نیز در آینده به مجموعه اضافه شده و در رقم زدن خاطره خوش برای مهمانان مجموعه سهیم خواهند شد.

در میان این مجموعه، خانه آقازاده نسبت به خانه‌های دیگر دارای معماری ممتاز و قدمتی بیشتر است و در دوره قاجار توسط معماری به نام استاد رضا در فضایی به متراژ 1600 مترمربع ساخته شده است. این خانه دارای کلاه فرنگی و تالاری مزین به قطار مقرنس‌ ها و گچ ‌بری ‌های زیبا است و بادگیر منحصر ‌به ‌فرد و دو طبقه آن شهرتی جهانی دارد به حدی که روزنامه گاردین اقامت در آن را به خونندگان خود پیشنهاد می دهد.

مشخصات معماری خانه گبری در مجموعه گردشگری خانه آقازاده

خانه گبری هر چند در همسایگی چهار خانه دیگر در محله دروازه میدان واقع شده است، اما از خانه های نسبتا ناشناخته به شمار می رود. در ساخت این بنا از خشت خام، گل و کاه، چوب و گچ استفاده شده است. برای ورود به خانه باید از ضلع شمالی استفاده کنید که پس از گذر از دالانی وارد حیاطی 8 ضلعی خواهید شد. در امتداد محورهای اصلی حیاط صفه هایی ساخته شده است که در میان آنها صفه های شمالی و شرقی شامل تغییراتی شده است. زیرزمین خانه در سمت شرق ساخته شده است و در پوشش سقف آن از خشت استفاده شده است.

در تزئین خانه گبری از سقف های جناقی، فضاها و صفه ها و گچبری متعددی استفاده شده است که متاسفانه بسیاری از آنها از بین رفته اند. مرمت این بنا شامل بازسازی و پوشش سقف های فروریخته، اندود کاهگل پشت بام، اندود کاهگل بدنه، زیر بندی و استحکام بخشی دیوارها و بازسازی تزئینات خانه می شود.

خانه گبری با هدف اجرای امور فرهنگی به مجموعه آقازاده اضافه شده است و در آینده نزدیک فعال خواهد شد. دو خانه موسوی و حسینی دوست با دکوراسیون سنتی اتاق ها همراه با منظره بی نظیر بادگیر دو طبقه خانه آقازاده اقامت خوشی را برای شما رقم می زنند. اینترنت رایگان، رستوران، کافی شاپ، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، سرویس خواب، حمام، و خدماتی همچون لاندری، سرویس بیدار باش، خدمات 24 ساعته اتاق، سرویس حمل و نقل و خدمات رفاهی دیگر از امکانات اصلی این مجموعه است. خانه آقازاده نیز به صورت کافی شاپ و رستوران با ظرفیت 400 نفر فعال است و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

این مجموعه در نزدیکی برخی از مهم ترین مراکز گردشگری ابرکوه واقع شده است، که عبارتند از:

  • مسجد جامع ابرکوه در فاصله یک کیلومتری
  • یخچال خشتی ابرکوه در فاصله 4 کیلومتری
  • گنبد عالی در فاصله 6 کیلومتری
  • خانه صولت در فاصله یک کیلومتری
  • قلعه رباط در فاصله 5 کیلومتری
  • سرو ابرکوه در فاصله 2 کیلومتری