ابرکوه از شهرهای تاریخی یزد است که با داشتن بیش از 400 اثر تاریخی می تواند سفر خوبی را برای مسافران فلات مرکزی ایران فراهم کند. در کوچه پس کوچه های این شهر خانه های تاریخی زیبایی به یادگار مانده اند که بسیاری از آنها در شرایط خوبی قرار دارند و شهرتی جهانی کسب کرده اند. در سال های اخیر تلاش شده است که با بازسازی و مرمت این خانه های تاریخی اقامتی مناسب حال و هوای کویر برای گردشگران فراهم آید. یکی از مشهورترین مجموعه خانه های تاریخی در یکی از کوچه های محله دروازه میدان در ابرکوه واقع شده است. مجموعه پردیسان ابرکوه از 5 خانه تاریخی آقازاده، سید علی آقا، حسینی دوست، گبری و خانه موسوی تشکیل شده است که همه در همسایگی یکدیگر واقع شده اند.

قدمت این مجموعه گردشگری 5000 متری به دوره قاجار یعنی در حدود 200 سال پیش باز می گردد. هر یک از این خانه ها به یکی از اعیان آن زمان متعلق بوده اند و همسایگی آنها در یک کوچه نشان از دوستی خانواده ها با هم دارد. مرمت و بازسازی این خانه ها در سال 1385 مجموعه اقامتی شکیلی را ایجاد کرده است. هر یک از این خانه ها زیبایی منحصر به فرد خود را دارند و دیدن هر یک لطف خاص خود را دارد. در میان این پنج خانه، زیبایی خانه آقازاده و بادگیر آن کاملا متمایز از دیگر خانه های این کوچه و حتی بسیاری از خانه های یزد است. همین زیبایی باعث شده است که در مجموعه پردیسان ابرکوه، این خانه به صورت قابل بازدید برای عموم گردشگران و به عنوان رستوران و کافی شاپ مورد استفاده قرار گیرد. رستوران و کافی شاپ این خانه در مجموع 140 نفر ظرفیت دارند و روزانه از عده زیادی از گردشگران پذیرایی می کنند. دو خانه موسوی و حسینی دوست نیز در کنار آن به صورت اقامتگاه سنتی در حال فعالیت هستند. در مطالب پیشین به ویژگی های معماری خانه آقازاده و حسینی دوست پرداختیم. در این مطلب شما را با خانه موسوی آشنا می کنیم.

ویژگی های معماری خانه موسوی در ابرکوه:

خانه موسوی پس از یک دوره بازسازی و مرمت در سال 1396 به صورت اقامتگاه سنتی شروع به فعالیت کرد. این خانه در محله دروازه میدان و در همسایگی خانه سیدعلی آقا و خانه آقازاده واقع است. از ویژگی های جذاب آن برای مسافران دیده شدن بادگیر دو طبقه خانه آقازاده از پنجره های اتاق های طبقه اول آن است.

خانه حریم امن خانواده است و باید اهالی آن را از دید اغیار به دور نگه دارد. در این خانه دیوارهای بلندی دور تا دور پشت بام کشیده شده اند که ضمن تامین امنیت خانه در برابر اشرار، دید مستقیم به داخل خانه را نیز از بین می برند.

همانند بقیه خانه های کویری، خانه موسوی نیز دارای حیاط مرکزی است که با باغچه و حوض سنگی زیباتر شده است. اطراف این حیاط از سه سمت دارای فضاهای مسقف و اتاق است. در سمت شرقی فضای ساخته شده وجود ندارد. ساخته شدن اتاق ها در جهات مختلف برای تامین آسایش اهالی خانه در فصول مختلف سال بوده است و از تکنیک های معماری در کویر به شمار می رود. از عمارت مهتابی و شكم دریده و بادگیر در تابستان استفاده می شد. در این ضلع بادگیر عریض و زیبایی نیز ساخته شده است که به خنک شدن اتاق ها در بهار و تابستان کمک می کند. وجود حوض سنگی نیز به خنک شدن بیشتر حیاط کمک می کند. اتاق های پنج دری در سمت تابش خورشید قرار دارند كه در فصل سرما و زمستان قابل استفاده بودند. صندوق خانه نیز در مجاورت عمارت تالار و بادگیر قرار دارد. در حال حاضر، تمام اتاق های این خانه در تمام فصول سال در اختیار گردشگران قرار دارند و با دکور سنتی خود اقامت لذت بخشی را برای مهمانان خود فراهم می کنند.

اتاق ها همانند دیگر خانه های اعیانی و بزرگ به صورت پنج دری و سه دری ساخته شده و با پنجره های سنتی و رنگی تزئین شده اند که نمای زیبایی به حیاط خانه داده اند و از سیم گل برای نماهای رو به حیاط در خانه موسوی استفاده شده است.

اتاق های خانه موسوی در ابرکوه:

اتاق اطلسی:

طبقه همکف، 11 متر، دو نفره، بدون امکان اضافه شدن تخت اضافه

اتاق نسترن:

طبقه همکف، 19 متر، دو نفره (دو تخت یک نفره)، بدون امکان اضافه شدن تخت اضافه

اتاق ارکیده:

طبقه همکف، 12 متر، دو نفره (دو تخت یک نفره)، بدون امکان اضافه شدن تخت اضافه

اتاق بنفشه:

طبقه همکف، 19 متر، دو نفره، بدون امکان اضافه شدن تخت اضافه

اتاق VIP رز:

طبقه اول، 25 متر، دارای مبلمان مخصوص واحدهای VIP، تخت دو نفره، نمای منحصربه فرد رو به بادگیر خانه آقازاده

اتاق VIP لاله:

طبقه اول، 47 متر، دارای مبلمان مخصوص واحدهای VIP، تخت دو نفره، سرویس اضافه به صورت مبل تخت خواب شو، شکیل تر و مجلل تر از اتاق VIP رز، نمای منحصربه فرد رو به بادگیر خانه آقازاده

سوئیت دو خوابه برای پنج نفر:

طبقه همکف، 90 متر، دارای نشیمن و دو اتاق خواب، یک تخت دو نفره در یکی از اتاق ها و سه تخت یک نفره در اتاق دیگر، بدون امکان اضافه شدن تخت اضافه

امکانات رفاهی خانه موسوی و مجموعه آقازاده ابرکوه:

هر کدام از واحدهای اقامتی آقازاده ابرکوه دارای 7 اتاق در طبقات همکف و اول هستند که با امکانات رفاهی مناسب در فضایی سنتی به آسایش مهمانان خود توجه ویژه ای دارند. اینترنت رایگان، رستوران، کافی شاپ، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، سرویس خواب، حمام، و خدماتی همچون لاندری، سرویس بیدار باش، خدمات 24 ساعته اتاق، سرویس حمل و نقل و خدمات رفاهی دیگر از امکانات اصلی این مجموعه است.

کارکنان این مجموعه اقامتی به زبان انگلیسی مسلط هستند و در تمام مدت فعالیت خود تلاش می کنند اقامتی لذت بخش را برای مهمانان موسوی و دیگر خانه های مجموعه آقازاده ابرکوه فراهم کنند.

چرا باید اقامت در خانه موسوی در مجموعه خانه آقازاده را تجربه کرد؟

  • خانه موسوی در مجاورت یکی از زیباترین خانه های تاریخی فلات مرکزی ایران قرار گرفته است.
  • زیباترین نما به بادگیر خانه آقازاده را می توان از اتاق های طبقه اول این خانه تجربه کرد.
  • دکوراسیون سنتی اتاق ها شما را به فضای دوره قاجار می برد.
  • فاصله مجموعه آقازاده از مراکز تاریخی و گردشگری ابرکوه کم است. تاکسی سرویس هتل نیز می تواند به رفت و آمد شما کمک کند.
  • با اقامت در این خانه، به پژوهشگری در زمینه تاریخ و سبک معماری اسلامی-کویری تبدیل می شوید.