محله دروازه میدان در ابرکوه به تنهایی روایت گر تاریخ طولانی نسل های مختلف اهالی این شهر است. قدم زدن در کوچه پس کوچه های این محله شما را به روزهای کهن این شهر می برد. دیوارهای خشت و گلی این محله زمانی محل زندگی اعیان و افراد مهم شهر بود. یکی از زیباترین این خانه ها به خانه آقازاده مشهور است که در حدود 200 سال پیش، در دوره قاجار، به دستور حاج حسین ابرقویی از ثروتمندان و خیران شهر ساخته شد. در کنار این خانه 4 خانه دیگر نیز ساخته شده است که هر یک به یکی از افراد مهم آن زمان متعلق بوده و حالا همه آنها به مجموعه پردیس گردشگری ابرکوه تبدیل شده اند و با کاربری های مختلف از گردشگران پذیرایی می کنند. خانه سید علی آقا یکی از همسایگان خانه آقازاده ابرکوه است که ارتباط و نزدیکی دو خانه به یکدیگر حکایت از دوستی یا خویشاوندی دو خانواده با هم دارد.

مجموعه پردیس گردشگری ابرکوه:

تلاش برای گسترش گردشگری کشور با تمام توان ادامه دارد. در این میان تلاش برای خدمت رسانی به گردشگران خارجی و ایرانی از طریق ایجاد اقامتگاه های بومگردی اهمیت زیادی دارد. در سال 1385 مرمت و بازسازی خانه آقازاده ابرکوه به همراه 4 همسایه آن آغاز شد و سرمایه گذار خصوصی تلاش کرده است که مجموعه فاخری را در دل این خانه های قاجاری برای پذیرایی از گردشگران شکل دهد. این پنج خانه در بافت تاریخی ابرکوه به مساحت 5000 متر واقع شده اند.

در میان این مجموعه، خانه آقازاده نسبت به خانه‌های دیگر دارای معماری ممتاز و قدمتی بیشتر است و در دوره قاجار توسط معماری به نام استاد رضا در فضایی به متراژ 1600 مترمربع ساخته شده است. این خانه دارای کلاه فرنگی و تالاری مزین به قطار مقرنس‌ ها و گچ ‌بری ‌های زیبا است و بادگیر منحصر ‌به ‌فرد و دو طبقه آن شهرتی جهانی دارد به حدی که روزنامه گاردین اقامت در آن را به خونندگان خود پیشنهاد می دهد.

خانه سید علی آقا: همسایه دیوار به دیوار خانه آقازاده

نزدیک ترین همسایه خانه آقازاده، خانه سید علی آقا است که به وسیله ساباطی به هم مرتبط هستند.

ساباط دارای ریشه ای کهن در زبان فارسی است. «سا» به معنی آسایش و «باط» به معنی عمارت یا ساختمان است. در معماری یزد، ساباط به معنی کوچه های مسقفی است که با انداختن سایه و ایجاد مسیری خنک برای عابران، آنها را از تابش نور خورشید محافظت می کند. ساباط به شکل پل دو طرف کوچه را به هم متصل می کند تا عابران از کوچه عبور کنند. روی ساباط خالی است یا در قسمت سقف آن اتاقکی ساخته می شود که اغلب اوقات اعضای یک محله در آن گردهم می آمدند.

معماری خانه سید علی آقا در ابرکوه

خانه سید علی آقا از نظر نزدیکی به خانه آقازاده اهمیت دارد. در طرح پردیسان ابرکوه از این خانه به عنوان واحد اقامتی استفاده می شود. در حال حاضر خانه آقازاده به عنوان کافی شاپ و رستوران و دو خانه موسوی و خانه حسینی دوست به عنوان واحدهای اقامتی فعال هستند. در مطالب پیشین در مورد این خانه ها به تفصیل صحبت شد که توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر به این مطالب رجوع کنید.

خانه سید علی آقا تحت تاثیر معماری سنتی کویر دارای حیاط مرکزی است که با عناصر باغچه و حوض سنگی برای طراوت بیشتر، جلوه زیباتری یافته است. ساخت بادگیری زیبا بر روی این خانه با توجه به اقلیم خشک و بیابانی منطقه صورت گرفته و موجب خنک شدن خانه ها می شود. در جبهه شمالی تالار اصل خانه سید علی آقا قرار گرفته است. بادگیر خانه در قسمت پشت تالار ساخته شده است. در اطراف حیاط مرکزی اتاق های متعدد با کاربری های متفاوت ساخته شده اند که در ایام مختلف سال و با توجه به تغییر فصل از آنها استفاده می شد. در دو طرف ضلع شرقی و غربی خانه می توان اتاق های زیبای این خانه را دید و يك ايوان كوچك ضلع جنوبی را تكميل مي كند.

خانه سید علی آقا از دو قسمت اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. قسمت اندرونی که محل زندگی اهالی خانه بوده است در پشت تالار قرار دارد. قسمت بیرونی نیز مخصوص پذیرایی از مهمانان و مراجعه کنندگان به خانه است. پیشینه ساخت این خانه به دوره قاجار برمی گردد.

مزایای اقامت در مجموعه آقازاده ابرکوه

واحدهای اقامتی این مجموعه آسایش و رفاه گردشگران را در محیطی سنتی فراهم می کنند. دکوراسیون سنتی اتاق ها همراه با منظره بی نظیر بادگیر دو طبقه خانه آقازاده از پشت پنجره های رنگی هر اتاق تجربه ای است که فقط در این مجموعه میسر می شود. کارکنان این مجموعه اقامتی به زبان انگلیسی مسلط هستند و در تمام مدت فعالیت خود تلاش می کنند اقامتی لذت بخش را برای مهمانان خانه های مجموعه آقازاده ابرکوه فراهم کنند. اینترنت رایگان، رستوران، کافی شاپ، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، سرویس خواب، حمام، و خدماتی همچون لاندری، سرویس بیدار باش، خدمات 24 ساعته اتاق، سرویس حمل و نقل و خدمات رفاهی دیگر از امکانات اصلی این مجموعه است. در آینده ای نزدیک خانه سید علی آقا نیز با اتاق های زیبایی به صورت اقامتی فعال می شود.

اقامت در اتاق های سنتی در شهری کویری تجربه ای است که آن را باید به مجموعه آقازاده بسپارید. این مجموعه علاوه بر رقم زدن خاطره ای خوب برای شما، از مزیت نزدیکی به مراکز گردشگری ابرکوه نیز برخوردار است. ابرکوه شهری کوچک و تاریخی است که در دل خود آثار بسیار مهم و ارزشمندی دارد. مهم ترین و مشهورترین آنها خانه آقازاده است. اما اگر از آن بیرون بزنید به راحتی با چند دقیقه رانندگی می توانید از دیدنی های زیر نیز دیدن کنید. تاکسی سرویس هتل می تواند رفت و آمد شما را به این مراکز تسهیل کند. در عین حال، پارکینگی نیز در نزدیکی خانه آقازاده قرار دارد که مورد استفاده مهمانان هتل است. برخی از مشهورترین دیدنی های ابرکوه در نزدیکی خانه آقازاده عبارتند از:

  • مسجد جامع ابرکوه در فاصله یک کیلومتری
  • یخچال خشتی ابرکوه در فاصله 4 کیلومتری
  • گنبد عالی در فاصله 6 کیلومتری
  • خانه صولت در فاصله یک کیلومتری
  • قلعه رباط در فاصله 5 کیلومتری
  • سرو ابرکوه در فاصله 2 کیلومتری

در مطالب پیشین بسیاری از دیدنی های ابرکوه معرفی شده اند که پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر آنها را مطالعه فرمایید.