سادگی دیوارهای ابرکوه، به خصوص در محله دروازه میدان، را باور نکنید. پشت این دیوارهای خشت و گلی ساده و کوچه های تنگ قدیمی دنیایی از ذوق معماری پنهان شده است. وارد دالان خانه های تاریخی ابرکوه که بشوی و پای در حیاط بگذاری، انگار از دری رو به دنیای دیگری عبور کرده ای. خانه حرمت دارد. چشم هر نامحرمی نباید به ناموس و اهل خانه بیوفتد. انگار در ابرکوه پاسداری از ناموس شامل ظرافت و زیبایی خانه ها هم شده است که آنها را در حجابی از دیوارهای خشتی ساده و بی تجمل پیچیده اند. این همه ظرافت و دقت در تمام زوایای خانه های تاریخی حاصل سلیقه اهالی کویر است که از خاکی گرم و گیرا بناهایی استوار و زیبا ساخته اند که آسایش اهالی خانه را فراهم می کنند. مجموعه پردیسان ابرکوه در پس این کوچه های قدیمی چشم انتظار قدم های شماست تا از پس دالان های زمان خود شما را مستقیم به دوره تاریخی قاجار ببرد. خانه حسینی دوست یکی از اقامتگاه های این مجموعه گردشگری است که در کنار خانه آقازاده ابرکوه و بادگیر رفیع آن اقامت خوشی را برای شما رقم می زند.

مجموعه پردیسان ابرکوه:

پردیس گردشگری ابرکوه شامل تعدادی از خانه های قاجاری است که مجموعه اقامتی فاخری را تشکیل می دهند. این مجموعه حدود 5000 متر مربع است و از 5 خانه تاریخی تشکیل شده است که متعلق به اعیان شهر ابرکوه بوده و در حال حاضر زیر نظر بخش خصوصی به مجموعه اقامتی و گردشگری بدل شده اند. در سال 1385 و طی یک دوره 10 ساله مجددا برای مرمت این مجموعه اقدام شد و برای فعالیت های گردشگری آماده گردید. این مجموعه شامل خانه آقازاده، موسوی، سید علی آقا، حسینی دوست، و گبری می شود. در مطالب پیشین به خانه آقازاده و خصوصیات منحصر به فرد معماری آن پرداختیم. هر چند زیبایی خانه آقازاده باعث شده است، شکوه و جلال چند همسایه دیگر آن تا حدی تحت شعاع قرار گیرد، اما این پنج ستاره تابان در کنار هم است که هنر معماری یزد را به رخ می کشند. این پنج خانه در یک کوچه واقع شده اند و هر یک به نحوی وظیفه پذیرایی از مهمانان را بر عهده دارند. خانه آقازاده به عنوان رستوران و کافی شاپ در فضای سنتی، پنجره های رنگی و طاق های بلند خود، قابلیت بازدید را دارد و شما را ساعتی به استراحت در حیاط دلباز خود دعوت می کند. رستوران این خانه در طبقه همکف با ظرفیت 100 نفر و کافی شاپ با ظرفیت 40 نفر به مهمانان مجموعه آقازاده و گردشگران خدمت رسانی می کنند. خانه حسینی دوست به صورت اقامتی فعالیت می کند که در ادامه مشخصات اتاق ها و خدمات آن ارائه می شود.

این مجموعه در فاصله 150 کیلومتری از یزد واقع شده است و می توانید در طول سفر خود به یزد راه خود را به سمت ابرکوه و دیدنی های تاریخی آن کج کنید.

قدمت:

پیشینه مجموعه تاریخی آقازاده ابرکوه به دوره قاجار و حدود 200 سال قبل باز می گردد. خانه موسوی در سال 1396 و خانه حسینی دوست در سال 1397 به صورت اقامتی شروع به کار کرده اند.

امکانات رفاهی خانه حسینی دوست و مجموعه آقازاده ابرکوه:

هر کدام از واحدهای اقامتی آقازاده ابرکوه دارای 7 اتاق در طبقات همکف و اول هستند که با امکانات رفاهی مناسب در فضایی سنتی به آسایش مهمانان خود توجه ویژه ای دارند. اینترنت رایگان، رستوران، کافی شاپ، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، سرویس خواب، حمام، و خدماتی همچون لاندری، سرویس بیدار باش، خدمات 24 ساعته اتاق، سرویس حمل و نقل و خدمات رفاهی دیگر از امکانات اصلی این مجموعه است.

کارکنان این مجموعه اقامتی به زبان انگلیسی مسلط هستند و در تمام مدت فعالیت خود تلاش می کنند اقامتی لذت بخش را برای مهمانان خانه حسینی دوست و دیگر خانه های مجموعه آقازاده ابرکوه فراهم کنند.

معماری خانه حسینی دوست:

خانه تاریخی حسینی دوست از خانه های با ارزش ابرکوه است که در بافت قدیم شهر واقع شده است. معماری بنا همچون دیگر خانه های تاریخی کویر به صورت حیاط مرکزی با استقرار اتاق ها در چهار جبهه صورت گرفته است. ضلع جنوبی این خانه در دو طبقه بنا شده است و سایر اضلاع در یک طبقه ساخته شده است. نمای حیاط با گل های زرد، تزئینات گچبری و ستون های ایوان جلوه دیگری یافته است.

اتاق های خانه حسینی دوست:

اتاق صمصام:

طبقه همکف، 22 متر، دو نفره، بدون امکان اضافه شدن تخت اضافه

اتاق صولت:

طبقه همکف، 12 متر، دو نفره (دو تخت تک نفره)، بدون امکان اضافه شدن تخت اضافه

اتاق شمس الملوک:

طبه همکف، 17 متر، دو نفره، بدون امکان اضافه شدن تخت اضافه

اتاق اشرف الملوک:

طبقه همکف، 18 متر، دو نفره (دو تخت یک نفره)، بدون امکان اضافه شدن تخت اضافه

اتاق VIP فروغ السلطنه:

طبقه اول، 37 متر، دارای مبلمان مخصوص واحدهای VIP، تخت دو نفره، سرویس اضافه به صورت مبل تخت خواب شو

اتاق VIP امین السلطنه:

طبقه اول، 35 متر، شکیل تر از سایر اتاق ها، دارای مبلمان مخصوص واحدهای VIP، تخت دو نفره، سرویس اضافه به صورت مبل تخت خواب شو

اتاق VIP قوام السلطنه (برای سه نفر):

طبقه اول، 41 متر، دارای سه تخت یک نفره، دارای مبلمان مخصوص واحدهای VIP

اتاق های فوق همگی با امکانات رفاهی مناسب در فضایی سنتی اقامتی دلپذیر را برای مهمانان ابرکوه فراهم می کنند.

چرا باید اقامت در خانه حسینی دوست را تجربه کرد؟

  • خانه حسینی دوست در مجاورت یکی از زیباترین خانه های تاریخی فلات مرکزی ایران قرار گرفته است و زیباترین بادگیر دو طبقه ایران از حیاط آن نمایان است.
  • منظره طاق های خشتی، پنجره های رنگی و تزئینات سنتی به معنی اقامتی نوستالژیک است که تجربه آن در زندگی مدرن امروز تجربه ناب و جذابی است.
  • هر یک از خانه های پردیس گردشگری ابرکوه کاربری مجزایی دارند که تنوع را به تجربه شما می افزایند.
  • فاصله این خانه از سایر مراکز تاریخی و گردشگری ابرکوه بسیار کم است. از این خانه تا سرو ابرکوه با استفاده از خودرو تنها 3 دقیقه فاصله دارید.
  • خانه حسینی دوست دارای اتاق های متعددی است که اقامت در هر یک لطف و صفای خود را دارد.
  • با اقامت در این خانه، به پژوهشگری در زمینه تاریخ و سبک معماری اسلامی-کویری تبدیل می شوید.