یزد یکی از مهمترین شهرهای تاریخی و مذهبی ایران است که معماری و سنت های آن پرچم دار پیشینه تاریخی و فرهنگ اصیل ایرانی است. سفر به این شهر مانند سفر به تاریخ دور ایران است. آب و هوای خشک و کویری این شهر همان طور که بر شیوه زندگی و معماری مردم تاثیر داشته است، بر زمان جذب گردشگر نیز تاثیر دارد. برای داشتن یک سفر خوب باید از بهترین زمان سفر به ابرکوه و نکات گردشگری در این شهر آگاهی داشته باشید. وب سایت آقازاده تلاش می کند با انتشار مطالبی در رابطه با راهنمای سفر به یزد، تجربه بهتری را برای شما رقم بزند.

بهترین زمان سفر به ابرکوه از نظر آب و هوا:

اقلیم ابرکوه گرم و خشک بیابانی است که دارای ویژگی کمبود بارش، دامنه نوسان حرارتی زیاد و خشکی آب و هواست. بیشترین درجه حرارت این شهر در ماه های خرداد، تیر، مرداد، شهریور و اوایل مهر ماه ثبت می شود و سفر به ابرکوه در این ماه ها برای بیشتر افراد طاقت فرساست. از این رو، شاید سفر در این زمان موجب شود که نتوانید از تمام زیبایی های ابرکوه لذت ببرید.

ماه های آبان، آذر، دی و بهمن خنک ترین ماه های سال در ابرکوه هستند و برای بازدید از کویر و مکان های تاریخی ایده آل است. اگر مایل به کمپ زدن در کویر هستید، زمانی را در پاییز و اوایل زمستان انتخاب کنید. در این زمان روزها هوای کویر خنک و دمای هوا در شب قابل تحمل است.

سفر به ابرکوه در زمستان به دلیل سرمای طاقت فرسا در شب به خصوص در کویر نیز برای همه افراد مناسب نیست. هر چند تماشای آسمان کویر در شب یکی از جاذبه های یزد است، اما ایمنی را در راس سفر خود قرار دهید.

بهترین زمان سفر به ابرکوه از نظر قیمت هتل ها

سفر به شهر بادگیرها و خانه های خشتی فرصت مناسبی است تا تجربه زندگی سنتی و ساده را کسب کنید. خانه های اعیانی ابرکوه می توانند ضمن ایجاد فضایی سنتی و تاریخی، اقامت لوکسی را برای شما رقم بزنند. اگر به دنبال اقامتی ساده تر و سنتی تر هستید، می توانید یکی از اقامتگاه های بومگردی در ابرکوه را انتخاب کنید. امکانات این اقامتگاه ها محدودتر از خانه های اعیانی مانند خانه آقازاده است و دارای اتاق هایی بدون تخت با ظرفیتی بین 5 تا 10 نفره هستند. خدمات رفاهی این اقامتگاه ها به صبحانه، چای و سرویس بهداشتی محدود می شود.

هزینه اقامت در خانه های تاریخی ابرکوه نسبت به اقامت گاه های بوم گردی بالاتر است. با این حال، با انتخاب بهترین زمان سفر به ابرکوه می توانید از اقامتی ارزان تر در این خانه ها بهره مند شوید. قیمت هتل ها در عید نوروز بسیار بالاتر از سایر ایام سال است و ظرفیت آنها از چند هفته قبل رزرو می شود. معمولا تابستان و زمستان اقامت در هتل ها با تخفیف بیشتر همراه است.

بهترین زمان سفر به ابرکوه از نظر شلوغ یا خلوت بودن:

یزد و ابرکوه از شهرهای مشهور ایران هستند که گردشگران ایرانی و خارجی بازدید از آن را در تور خود از دست نخواهند داد. با یک بار سفر به این شهر تاریخی دل خود را در کوچه پس کوچه های خشتی آن جا می گذارید. خاک یزد گیراست و از این رو هر سال در ایام نوروز مملو از جمعیت می شود.

اگر جز گردشگرانی هستید که مایلید در آرامش از زیبایی های خانه های تاریخی و مکان های باستانی بازدید کنید، نوروز انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود. در این زمان ظرفیت هتل های یزد و ابرکوه تکمیل می شود، جاذبه های گردشگری مملو از بازدیدکننده است و یافتن جای پارک در اطراف این مکان ها دشوار می شود. در ایام نوروز، گاهی برای ورود به یک جاذبه گردشگری باید حداقل یک ساعت در صف منتظر بمانید. بهتر است بدانید که گرمای کویر از همین ایام در یزد شروع می شود.

تابستان ها به دلیل گرمای طاقت فرسا آمار گردشگر در یزد پایین می آید. در این زمان حتی مردم یزد نیز به ییلاق های اطراف پناه می برند. با این حال، اگر گرما برای شما مشکل بزرگی به شمار نمی آید می توانید در طول این فصل از نرخ های پایین تر هتل ها و مراکز گردشگری بهره مند شوید. در ماه های گرم سال می توانید در تورهای بازدید از مناطق ییلاقی یزد، مانند تفت و مهریز و تور کویرگردی ابرکوه شرکت کنید. خنکای روستاهای ییلاقی این منطقه خستگی را از تن به در می کند.

بهترین زمان سفر به ابرکوه برای آشنایی با آیین های ملی و مذهبی:

مذهب ریشه های عمیقی در سبک زندگی و سنت های مردم یزد دارد. همزیستی مسالمت آمیز و جالب بین زرتشتیان و مسلمانان در یزد و برگزاری مراسم های متعدد مربوط به هر مذهب از زیبایی های این خاک است.

برگزاری مراسم عاشورا در یزد از شهرت جهانی برخوردار است. بسیاری از گردشگران، حتی غیر مسلمانان، در ماه عاشورا برای تماشایی عزاداری مردم به یزد می شتابند. آنچه این شهر را در عزاداری های خود متمایز می کند استفاده از المان های سمبلیک است. نخل گردانی یکی از آیین های مختص به این ماه است که هر بخش از این تابوت عظیم که بر دوش عاشقان امام حسین (ع) حمل می شود، نمادی از این واقعه تاریخی است. نخل گردانی به قدری در سنت های مذهبی یزد اهمیت دارد که تقریبا هر محله و هر شهر نخل مخصوص به خود را دارند که در عزای سیدالشهدا در میان مردم می چرخد. حسینیه ها و تکیه های مشهوری نیز در یزد و ابرکوه برای این کار ساخته شده اند که در این ایام به محل تجمع گردشگران و عزاداران تبدیل می شود.

جشن های زرتشتی را از دست ندهید. بهترین شهر برای آشنایی با فرهنگ اصیل زرتشتی یزد و شهرهای اطراف آن است. اگر به آیین های ایران باستان علاقه دارد، برای تماشای جشن سده در دهم بهمن ماه خود را به یزد برسانید. در این جشن پس از غروب آفتاب توده های عظیم هیزم آتش زده می شوند و نوای دف فضا را پر می کند.

جشن آذرگان در نهم آذر دیگر مراسم ملی مهمی است که با گستردن سفره های بزرگ، تمیز کردن آتشکده ها و افروختن آتش برگزار می شود.

جشن چهارشنبه سوری در ابرکوه به باشکوهی تمام برگزار می شود. در این شب روشن کردن آتش از واجبات به شمار می رود و همسایه ها با آجیل و شیرینی از هم پذیرایی می کنند.