تابستان های داغ یزد باعث شده است که تعداد گردشگر در این منطقه کمتر از دیگر ایام سال باشد. اما برگزاری جشنواره های مختلف در شهرهای مختلف این استان یکی از راهکارهای جذب گردشگر است. جشنواره ها و بازی های محلی ابرکوه در زمان های مختلف سال برگزار می شوند و موجب آشنایی بیشتر مسافران با فرهنگ این مردم می شود.

جشنواره پل چفته در نوروز:

برای این بازی تنها به چند قطعه چوب ‌تر و ترکه نیاز است تا تعدادی چفته مناسب و پل در ابعاد و اندازه های مختلف آماده شود. این بازی با تقسیم شدن شرکت کنندگان به دو گروه 7 نفره آغاز می شود و یک گروه بازی را با ضربه زدن به پل و پرتاب آن به سمت گروه دیگر شروع می کند و گروه دیگر باید سعی کند پل را روی هوا بگیرد یا آن را به سمت چوب گروه مقابل پرتاب کند تا برنده بازی شود. این روال ادامه دارد تا جای دو گروه عوض شود.

بعضی بازی های محلی ابرکوه مثل پل چفته بازی هنوز هم در ایامی خاص مثل جمعه ها یا سیزده به در بین خانواده ها رواج دارد و افراد زیادی را برای رقابتی سالم و پر شور دور میدان ها جمع می کند.

جشنواره فرهنگی ابرکوه:

سرو ابرکوه نماد شاخص این شهر تاریخی است و هویت شهر با این درخت کهنسال تعریف می شود. بالندگی و سرزندگی این درخت برای اهالی ابرکوه اهمیت زیادی دارد و ریشه هایش علاوه بر خاک ابرکوه، در جان و تن مردمان شهر نیز تنیده شده است. جشنواره هفتگی فرهنگی ابرکوه با عنوان جشنواره سرو در جوار این درخت کهنسال برگزار می شود.

جشنواره بازی های محلی ابرکوه:

این جشنواره در دهستان فراغه در ابرکوه برگزار می شود و هدف از برگزاری آن آشنایی مسافران و گردشگران با ارزش های بومی و سنتی و فرهنگ ابرکوه است. در این جشنواره شرکت کنندگان با لباس های محلی به انجام بازی های محلی و چوب بازی به همراه نواختن ساز و دهل می پردازند.

یکی از بازی های محلی ابرکوه که نوعی ورزش به شمار می رود سه پایه بازی است، این بازی نیم قرن سابقه دارد و متاسفانه تقریبا در حال از بین رفتن است. در این بازی به ۱۲ نفر نیاز است. فردی بالای ۲۰ سال بازی را به دست می گیرد و ۲ نفر که قوی تر باشند به عنوان استاد مشخص می شوند. ۵ نفر در وسط میدان بازی حلقه ای را با قرار دادن دست ها بر گردن یکدیگر تشکیل می دهند و سرهای خود را پایین می گیرند. به این کار سه پایه می گویند. ۲ استاد بازی حول این دایره می ایستند و از آنها محافظت می کنند.

افراد گروه مقابل شروع به چرخیدن اطراف سه پایه می کنند. این گروه باید سعی کنند از بین موانع (استادها) عبور کنند و روی سه پایه سوار شوند. اگر در تلاش برای سوار شدن بر سه پایه، استاد آنها را بگیرد، گروه بازنده می شود و باید جای خود را با سه پایه عوض کند. این بازی از تحرک بالایی برخوردار است و نوعی ورزش گروهی به حساب می آید.

قطارک:

این بازی از دیگر بازی های محلی ابرکوه است. این بازی به دو شکل انجام می شود. در یکی از روش های آن، یکی از بازیکنان دست خود را روی پنجه های پایش می گذارد و خم می شود. ۹ نفر دیگر باید از روی او بپرند. هر کس نتواند به خوبی از روی شخص اول بپرد بازنده محسوب می شود و باید جای خود را با آن شخص عوض کند یعنی به جای او خم شود.  اکر تمام بازیکنان بتوانند از روی او بپرند، برای مرحله بعدی کمی ارتفاع خود را افزایش می دهد و به حالت رکوع می رود. هر کسی که بتواند از تمام مراحل عبور کند، برنده بازی است.

این بازی با خواندن شعر جذاب تر می شود: اولی نون شولی، دومی دمبه میشی، سومی سه نهره آب، چهارمی چهار پارچه آب، پنجمی پنجه های شیر، ششمی شش در بهشت، هفتمی هفت در آسمان، هشتمی حجش روا، نهمی بند تمام.

در روش دیگر این بازی، همه افراد باید به حالت خمیده در آیند و دست را بر روی پنجه پا بگذارند. سپس، هر نفر از روی فرد بعدی می پرد. بازی تا جایی ادامه پیدا می کند که تمام افراد از بازی حذف شوند و تنها یک نفر باقی بماند.

کَندوکِنار هِندستون:

یکی از بازی های محلی ابرکوه است که قدمتی به اندازه 70 سال دارد. در این بازی ۲۰ نفر باید شرکت کنند. دو نفر استاد نام دارند و جای استادها در هر مرحله عوض می شود. بقیه افراد در کنار دیوار و رو به آن می ایستند و دستانشان را به پشت قلاب می کند. یکی از استادها بین این افراد قرار می گیرد. استاد دوم تخم مرغ در دست می‌ آید و آن را در دست یکی از شرکت کننده ها می‌ گذارد. اگر استاد اول بتواند حدس بزند تخم مرغ در دست چه کسی است برنده می شود، در غیر این صورت می بازد.

شیر توپک:

یکی از بازی های محلی ابرکوه شیرتوپک است که با چهار نفر بازیکن انجام می شود. این بازی بر پایه جریمه استوار است. در این بازی ۲ نفر پاهای خود را کنار هم جفت می کنند و ۲ نفر دیگر باید لی لی کنان از میان پاهای این دو نفر که کنار هم قرار گرفته عبور کنند و با آنها تماسی پیدا نکنند. اگر از این مرحله عبور کردند دو نفر که پاهای خود را به هم چسبانده بودند باید پاهایشان را یکی یکی روی هم بگذارند تا دو نفر دیگر باز هم به صورت لی لی از روی آن بپرند و اگر آن دو نتوانستند این کار را انجام دهند می بازند و جریمه می شوند.

به عنوان جریمه، بازنده ها باید پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنند تا ۲ نفر برنده از زیر پل عبور کنند. در هنگام عبور آن ها از پل این دو نفر باید پای خود را انقدر فشار دهند که آن ها نتوانند عبور کنند. این کار باید آنقدر تکرار شود تا یک گروه پیروز شوند.

دیگر بازی های محلی ابرکوه:

جشنواره ها و بازی های محلی ابرکوه بیشتر از این موارد هستند، اما در گذر زمان رو به فراموشی هستند. بازی هایی مثل گو مرغک، قلنگینه، گل بگو، آفتاب و مهتاب، حمامی آی حمامی، ترنا، الک دولک و بسیاری دیگر در این شهر انجام می شوند. احیای این بازی ها در قالب جشنواره های شاد و فرهنگی می تواند به رونق گردشگری در این منطقه کمک کند.