مکان های تاریخی بخش جدایی ناپذیر از هویت و تاریخ ایران هستند. با رعایت آداب بازدید از مکان های تاریخی و محافظت از آنها، ضمن لذت بردن از این آثار آیندگان را از دیدن آنها محروم نمی کنید.

آداب بازدید از مکان های تاریخی:

آماده بازدید شوید:

کمی تحقیق در مورد یک اثر باستانی تجربه بهتری از بازدید آن برای شما رقم می زند.

ابتدا کمی در مورد تاریخچه ساخت آن، معمار و معماری آن تحقیق کنید. برای این کار می توانید از منابع آنلاین و جزوه های موجود در بنا استفاده کنید. در مورد بهترین فصل بازدید از این مکان نیز تحقیق کنید تا گرفتار شرایط بد آب و هوایی نشوید.

مراقب دیوارها باشید:

از عمر برخی از بناهای تاریخی یزد 1000 سال می گذرد و ممکن است به سادگی آسیب ببینند. فرقی نمی کند سازه چقدر مستحکم به نظر می رسد، از لمس کردن، تکیه دادن، بالا رفتن یا ایستادن روی هر بنای تاریخی خودداری کنید. ممکن است دیوار فرو بریزد یا به ساختار سازه آسیبی وارد شود. تزئینات ظریفی در برخی از دیوارها و بناهای تاریخی به کار گرفته شده است و تکیه دادن به آنها باعث می شود که گچ بری های بنا بریزد.

اگر در یکی از خانه های تاریخی ابرکوه یا یزد اقامت می کنید، به تزئینات دیوارها دست نزنید و مراقب شیشه های قدیمی در و پنجره ها باشید. تغییر ندادن دکور اتاق ها از دیگر آداب بازدید از مکان های تاریخی است.

آداب بازدید از مکان های تاریخی را به کودکان آموزش دهید:

مکان های تاریخی شهربازی نیستند. به کودکان احترام به این مکان ها را آموزش دهید و از آنها بخواهید در کنار شما بمانند. به دقت مراقب کودکان خود باشید تا به خود یا بنای تاریخی آسیبی وارد نکنند.

حیوانات خانگی را با خود همراه نکنید:

حیوانات خانگی ممکن است آسیب بسیار زیادی به بناهای تاریخی وارد کنند. حیوانات می توانند زمین را بکنند، در گوشه های آن مدفوع کنند یا باعث فرسایش و خراش دیوارها و زمین های تاریخی شوند. بهتر است قلاده آنها را در جایی خارج از مکان های تاریخی ببندید.

در نزدیکی بناهای تاریخی کمپ نزنید:

کمپ زدن با اقداماتی نظیر آتش روشن کردن، تولید زباله، کندن زمین برای قرار دادن پایه های چادر و از این قبیل است. هر کدام از این فعالیت ها می توانند سایت های باستانی را تخریب کنند. برای کمپ زدن حلاقل 100 متر از بناهای تاریخی فاصله بگیرید و هرگز در نزدیکی آنها آتش روشن نکنید. زباله هایتان را به مکان زندگی خود بازگردانید و خاکستر و باقی مانده آتش را در محل رها نکنید. 

بلیط خود را کامل پرداخت کنید:

شاید به نظر ناچیز بیاید، اما پولی که گردشگران برای بازدید از مکان های تاریخی پرداخت می کنند صرف نظارت، بهبود و بازسازی آن می شود. هزینه برخی خدمات گردشگری در مکان های تاریخی نیز از محل همین درآمدها تامین می شود.

اصول آتش روشن کردن در مکان های تاریخی را بدانید:

میزان فاصله مناسب برای آتش روشن کردن در نزدیکی مکان های تاریخی را بدانید. خاکستر ذغال باعث می شود که روند تخمین تاریخ ساخت بنا با مشکل مواجه شود. سیگار کشیدن در تمامی خانه های تاریخی یزد ممنوع است. دود سیگار می تواند به لوازم و رنگ دیوارها آسیب بزند.

از مسیرهای مجاز حرکت کنید:

در برخی از مکان های تاریخی مسیر مشخصی برای حرکت دسته های گردشگران مشخص شده است تا میزان فرسایش زمین های تاریخی کاهش یابد. از طناب های مشخص شده و فواصل مشخص شده عبور نکنید. در عین حال، برای رسیدن به مکان های تاریخی از جاده های مشخص شده استفاده کنید. حرکت در بیابان ممکن است باعث تخریب زمین های باستان شناسی در اثر فشار چرخ های خودرو شود. شاید زمینی که برای حرکت انتخاب کرده اید، از سایت های باستان شناسی کشف نشده باشد که در زیر زمینش گنج ارزشمندی نهفته باشد.

یادگاری ننویسید:

بیشترین تخریبی که از سوی گردشگران دیده می شود دیوارنویسی و یادگارنویسی است. اینکه نام خود را بنویسید و تاریخ حضور خود را در یک اثر بنویسید هیچ ارزشی ندارد، جز آنکه میراث کشور خود را تخریب کرده اید و مسئولان اثر تاریخی می توانند شما را دستگیر کنند. چنین حرکتی با جریمه و مجازات سنگینی همراه است.

دیده می شود که برخی از گردشگران اقدام به تخریب نقاشی های یک اثر تاریخی می کنند، به این بهانه که در ترسیم آنها از عناصر فرهنگی و مذهبی متفاوت از عقاید آنها استفاده شده است. در تزئین برخی از خانه های تاریخی از نقاشی های سبک غربی استفاده شده است و عناصری مانند پسربچه های عریان و المان های مسیحی دیده می شود. تخریب آنها به بهانه تفاوت در عقیده کار درستی نیست.

تجمع نکنید:

بناهای تاریخی در برخی ایام از همیشه شلوغ تر هستند. مقابل نقاط دیدنی و جذاب به صورت گروهی و خانوادگی تجمع نکنید و به دیگر گردشگران نیز اجازه لذت بردن از این مکان ها را بدهید. تابلوهای تاریخی را ماسکه نکنید و در فاصله مناسب از آنها بایستید.

سکوت در مکان های تاریخی از آداب بازدید از مکان های تاریخی است. در هنگام توضیحات راهنما سکوت کنید تا همه بتوانند صدای او را بشنوند. اگر به کسب اطلاعات دقیق از یک مکان تاریخی علاقه دارید، ایام عید زمان مناسبی برای بازدید شما نیست.

لمس نکنید:

تا حد امکان دیوارها، اشیا و اجزای بناهای تاریخی را لمس نکنید. چربی پوست شما با گذشت زمان باعث آسیب رسیدن به آن می شود. «نگاه کنید، اما لمس نکنید!» از آداب بازدید از مکان های تاریخی است.

 عکاسی نکنید:

نور فلاش به رنگ تزئینات به کار رفته در خانه های تاریخی و اشیای درون موزه آسیب می زند. استفاده از پایه سلفی نیز در برخی بناها ممنوع است. به قوانین عکاسی در محوطه های تاریخی احترام بگذارید.

قوانین خاص هر مجموعه را رعایت کنید:

به جز آداب بازدید از مکان های تاریخی به عنوان اصول کلی، بازدید یا اقامت در برخی مکان های تاریخی با رعایت قوانین داخلی خاصی همراه است. ساعت بازدید، امکان خوردن و آشامیدن در سایت، زمان توقف در مجموعه، و همراه داشتن کیف و وسایل از جمله قوانین داخلی در هر مکان تاریخی است که باید به تذکرات مسئولین آن گوش دهید.

منبع:

friendsofcedarmesa