با حضور جمعی از مسئولین ادارات شهرستان ابرکوه؛
جلسه هماهنگی برگزاری مراسم 17 آبان تشکیل شد

 


تاریخ ثبت: 1394/08/12

 

با پیگیری‌های متعددی که از اوایل سال 1380 صورت پذیرفت، سرانجام مرکز پژوهش‌های آستان قدس رضوی در شهریورماه سال 1383 در پاسخ به نامه شورای اسلامی شهر ابرکوه، تاریخ دقیق ورود امام رضا(ع) به این شهر را به طور مستند و با تخمین مسافات و منازل طی طریق شده اعلام کرد.  

بر اساس این اعلام، 17 آبان سال 195 هجری شمسی برابر با هشتم ربیع‌الثانی سال 201 قمری به عنوان روز ورود آن حضرت به ابرکوه اعلام شد.

محل اسکان این امام همام در شهرستان ابرکوه امروزه مسجدی است به نام مسجد بیرون که هر ساله شاهد برگزاری مراسم با شکوهی در جوار این مسجد هستیم.

مسجد بیرون که به منزلگاه امام رضا (ع) شهرت گرفته است، در حومه شهر واقع شده و دارای کتیبه‌ای است که از کاشی معرق در سه رشته خط به عرض تقریبی 65 سانتی‌متر و طول پنج متر و به رنگ‌های آبی و سفید بر پیشانی سر در ورودی مسجد نصب شده و سندی بر توقف امام هشتم شیعیان در آن محل است.

در این روز شبه کاروانی به یاد کاروان امام رضا ( ع) در قالب سوارکارانی از خیابان شهید بهشتی، میدان امام حسین (ع)، خیابان شهید صدوقی، امامزاده احمد و خیابان نسفی عبور و در منزلگاه علی بن موسی الرضا(ع) در مسجد بیرون ابرکوه استقرار می‌یابند.

مسیر حرکت این شبه کاروان با پرچم‌های رنگی و پارچه آذین‌بندی می‌شود و اهالی شهر ابرکوه با همراهی این کاروان در مسیر، پخش شیرینی، ذبح گوسفند و مداحی از این نماد ارزشی استقبال می‌کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر ابرکوه در این جلسه که در سالن شورا برگزار شد، ضمن تشکر از همکاری ادارات در برگزاری این مراسم با شکوه اظهار داشت: امسال برگزاری این مراسم نسبت به سالهای گذشته متفاوت می باشد و در این مراسم بعضی از این مدعوین جهت ارزیابی این مراسم حضور می یابند تا در صورت تایید به ثبت ملی برسد.

محمود فلاحزاده حضور دکتر جعفری؛ رئیس جشنواره بین المللی امام رضا(ع) و دکتر بصیری پور؛ رئیس شورای عالی استان های کشور را در این مراسم غنمیمت شمرد و افزود: با حضور این مسئولین  و مسئولان آستان قدس رضوی، مراسم کلنگ زنی مجتمع رفاهی، مذهبی مسجد بیرون انجام می شود.

فلاحزاده در این جلسه که با حضور جمعی از مسئولین ادارات برگزار شد اظهار داشت: مقرر داشت تا هر یک به نوبه خود مسئولیت هر چه بهتر برگزار شدن این مراسم را به عهده بگیرد تا  در روز 17 آبان شاهد برگزاری مراسم باشکوهی با همکاری همه ادارات باشیم.

 

 

 


منبع خبر: به گزارش از روابط عمومی مجموعه تاریخی آقازاده ابرکوه            تعداد بازدید: تعداد مطالعه: 727


 

دیدگاه کاربران

 
Fatal error: Call to undefined function apache_getenv() in /var/www/vhosts/aghazadeh.org/httpdocs/APPs/DCMS/DCMSUtils/Statistic/tpro.php on line 0