عزا خانه های سنتی ابرکوه انگشت شمار شده اند/بکوشیم تا این سنت به دست فراموشی سپرده نشود

 


تاریخ ثبت: 1394/08/12

 

برپایی مجالس عزای اهل بیت علیهم السلام درطول سال بویژه محرم وصفر، بهار پیوند ارادتمندان به خاندان عصمت و رسالت و مبین میزان عشق و ارادت مسلمانان به سرور جوانان بهشت و سبط پیامبراست.  

بی شک از عوامل مهم ماندگاری این قیام الهی برپایی همین مجالس عزا و روضه خوانیهاست که در طول تاریخ مورد تعرض و حتی تعطیلی ازسوی حاکمان جورو ظالمان گستاخ بوده است .

تاثیربرپایی این مجالس در حفظ دین و ارزشهای دینی و تربیت نسلها به حدی است که امام راحل (ره) فرموده اند ” محرم و صفراست که اسلام را زنده نگه داشته یا فرموده این روضه واین گریه آدم ساز است و انسان درست می کند “.

اماحفظ مراسم عزاداری بمنظور حفظ ارزشهای دینی صرفا در نگهداری صورت ظاهری نیست چون آنچه که از این مراسم تاثیر گذاراست ، محتوای آن است و گرنه مراسم بی روح تاثیر چندانی ندارد و می توان ادعا کردکه گاهی اثرات مخربی هم دارد و از آنجا که مخالفان و کسانی که برپایی این مراسم را در تضاد با منافع خود می دانند و توان برچیدن آنهاراهم ندارند ، تلاش می کنند که روح و کارایی لازم را از مجالس عزا بگیرند و با طرح مسائل خلاف واقع و ترویج خرافات ، انحراف محتوایی در مراسم ایجاد کنند.

مراسم روضه خوانی سنتی در شهرما سابقه دیرینه ای دارد که روایت های نسل به نسل گشته خود سندی بر این ادعاست. در گذشته در محله های مختلف شهر مراسم روضه خوانی برگزار می شده است به این علت که در قسمت جنوبی شهر ابرکوه علما سکونت داشتند و میزبان عزاداران امام حسین (ع) بودند و در دیگر محلات شهر هم به نوبه خود این مراسم ها با شکوه خاصی برگزار می شده است.

روضه خوان ها از قبل توسط صاحب مجلس دعوت می شدند و صاحب مجلس از یک هفته قبل مکان روضه خوانی را با برپا  کردن پوش و زدن پرچم و علم و غیره آماده می کنند.

منزل حاج حسن فلاح زاده در دهه اول ماه محرم میزبان عزاداران حسینی (ع) می باشد که این مکان روضه خوانی سنتی مشهور به منزل شفیع ها مشهور است. این مکان یک هفته مانده به ایام محرم توسط بانیان پوش زده و بیرق های مشکی در سراسر خانه نصب می شود و این مکان رنگ ماتم به خود می گیرد.

افرادی که چای تهیه میکنند و دیگر عوامل خدماتی این جلسه هم دعوت می شوند و آنها با شوق خدمت به عزاداران حسینی (ع) با تمام وجود انجام وظیفه میکنند.

در این میان چاووشی خوان قبل از شروع هر منبری چاووشی میکند و در این مراسم پیرغلامی مشهور به باقر صلواتی با ختم سه صلوات فاصله منبر را برای روضه خوان بعدی پر می کند.

صاحب مجلس هم در ورودی مجلس به تمام عزاداران خیرمقدم  می گوید. و وقتی از وی پرسیدم که شما برای برپایی این مراسم چه حسی دارین در جواب در یک کلمه گفت: فقط اینو بگویم که این ده روز خیلی زود می گذرد و ایکاش بیشتر میشد در خدمت عزاداران امام حسین (ع ) بود.

این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست                      این چه شمعی است که جانها پروانه اوست

از هر پیرغلام درباره محرم بپرسیم از حال و هوای روضه خوانی سنتی سخنی به میان می آورد که گویا رسم بر این این بوده است و نشان از تعدد این مجالس دارد ولی متاسفانه امروزه برعکس دیگر شهرهای کشور که اهمیت بیشتری به برپایی این مجالس می دهند و هر ساله پررونق تر برگزار می شود در شهر ما برپایی این مجالس انگشت شمار شده است.

بایست با کسانی که هنوز این نهضت را ادامه می دهند همکاری و همیاری داشته باشیم و تا با حمایت از آنها شاهد افزایش اینگونه مراسم ها در شهرستان باشیم.

قابل ذکر است که خانه مشهور به امام، خانه شفیع ها و منزل عزیزی ها امسال با شکوه خاصی مراسم روضه خوانی سنتی را اجرا نمودند. 

 

 

 

 


منبع خبر: به گزارش از روابط عمومی مجموعه تاریخی آقازاده ابرکوه            تعداد بازدید: تعداد مطالعه: 799


 

دیدگاه کاربران

 
Fatal error: Call to undefined function apache_getenv() in /var/www/vhosts/aghazadeh.org/httpdocs/APPs/DCMS/DCMSUtils/Statistic/tpro.php on line 0